Proměny?

Vládce bohů zahýbá manželce, pro své milenky a levobočky shání místa, bohyně se hádají o jablko jako děti na pískovišti.  Autor předlohy, Publius Ovidius Naso, přitom žil před více než dvěma tisíci lety. Divadlo Nahoď hraje části jednoho z nejvýznamnějších literárních děl antiky v hudebně-divadelním eintopfu.

Námět Publius Ovidius Naso
Scénář Jan Hrudka
Dramaturgie Lucie Špačková
Hudba, aranže a hudební režie Mirek Řehoř
Režie kolektivní, koordinuje Honza Hrudka
Hrají a zpívají Jana Kaiglová, Zuzana Špalová, Jan Hrudka, Petr Lamač a Miroslav Řehoř.

Premiéra 21. dubna 2011, v den 2764. výročí založení Říma. Aktuální počet repríz 5.

Technické parametry:

Minimální rozměry hrací plochy jsou 4 x 3 x 3 metry, potřebujeme možnost zavěsit lanko se závěsem. Výhodou je klavír či pianino v blízkosti jeviště (v opačném případě přivezeme vlastní klávesy), výhodou je zatemnění sálu kvůli stínohře. Dále potřebujeme neřízenou zásuvku 220 V v blízkosti jeviště, alespoň částečné divadelní osvětlení, přítomnost místního technika a zázemí pro účinkující. Potřebujeme 3 židle a stolek. Připravovat se budeme minimálně 60, ideálně 90 minut před začátkem představení.

Paridův soud Mezi Ploty 28.5. 2011

Milí diváci,

Jsme rádi, že se zajímáte o naše představení. Do našeho hudebně-divadelního eintopfu jsme vybrali jen některé příběhy z Proměn Publia Ovidia Nasa, protože jinak by byl tento leták silný jako průměrná kniha a představení by trvalo zhruba 25 hodin, což by si určitě nikdo z nás nepřál. Tak jako v pravém eintopfu se i v tom našem může stát, že se Vám nedaří jednotlivé ingredience rozeznat. Proto jsme se rozhodli zde stručně shrnout děj jednotlivých příběhů. Pokud antické báje znáte, tak to nečtěte, nic Vám to nedá.

Stvoření světa – z ničeho se stane nic, ze tmy světlo, z bodu prostor, z nečasu čas.

Jupiter a Jó – Vládci bohů Jupiterovi se zalíbí víla Jó, což se nezalíbí jeho manželce Junoně. Rozhodne se sokyni potrestat – promění ji v krávu, po nevýznamných peripetiích se stookým obrem ji odsoudí k smrti pochodem po Sahaře. Jupiter se kaje a Jó trest promine. Jó získá zpět svou dívčí podobu, ona i nemanželské dítě se stanou bohy v Egyptě.

Perseus – Věštkyně na trhu předpoví králi Akrisiovi, že bude zabit vlastním vnukem. Aby tomu zabránil, uvězní svou dceru Danaé. Ta se však zalíbí vládci bohů Jovovi, který k ní pronikne proměnen ve zlatý déšť. Tak vznikne Perseus, slavný hrdina, který nedopatřením zabije svého děda a vykoná řadu hrdinských činů, mimo jiné získá hlavu Medúzy, která mění svým pohledem živé bytosti v kámen. Tak potrestá Perseus zpupného obra Atlanta.

Herkules a Atlas – pověst vypráví o tom, jak Herkules přechytračí obra Atlanta.

Jablko sváru – bohyně sváru Eris není pozvaná na božskou svatbu na Olympu, za což se pomstí jablkem, které adresuje subjektivně TÉ NEJKRÁSNĚJŠÍ. Mezi bohyněmi vznikne spor, Jupiter nechá rozhodnutí na pozemšťanech, najde ho prostý pasáček Paris, v té době ještě netuše, že je ztraceným synem trojského krále. Paris jablko přiřikně bohyni lásky Venuši. Juno a Minerva, zneuznané jeho soudem, zorganizují začátek Trojské války – Řecka proti Tróji.

Trojská válka – trvala deset let, jak naznačil pozoruhodný úkaz, kdy had sežral hnízdo s devíti ptáčky. Nejslavnějším bojovníkem na straně Řeků  byl Achilles.  Toho s pomocí boží přemohl právě ne příliš bojovný Paris tak, že ho střelil šípem do paty, což bylo jediné zranitelné místo na jeho (jinde nezranitelném) těle. Po smrti Achilla se rozpoutal spor o jeho zbroj mezi řeckými vůdci. Hlavními kandidáty byli Aiás a Odysseus.  Tento spor má v antické mytologii jasný výsledek, že vyhraje Odysseus – toto my necháváme na Vás. Válka skončí známou Odysseovou fintou s dřevěným koněm, v jehož útrobách se skryjí řečtí bojovníci a proniknou jím za hradby Tróje.

Aeneás – je trojský hrdina, který decimaci Tróje přežil. Z ruin hořícího města uprchl, zachrániv při tom svého starého otce a malého syna. Poté hledal mnoho let svůj domov, jeho otec mezitím zemřel. Navštívil na svých cestách věštkyni Sibyllu, se kterou navštívil podsvětní říši zemřelých  – ta mu předpověděla, že založí slavné město v Itálii, z něhož vzejde Řím. Tak se také stalo a Aeneás se stal, na přání své matky Venuše, bohem domácnosti.

Přejeme příjemný divadelní zážitek!

13 Responses to Proměny?

 1. Due to the fact I at first wrote regarding MBT sneakers at Pantofi Barbatesti, a ton is made up of transformed more than the brand name, and the inventor and founder is made up of still left the organization. Amongst correct prospective buyers, evaluations of MBT footwear are reasonably merged. If yourself’re thinking about a few of MBT sneakers, I strongly really encourage by yourself in direction of too go through the feed-back still left within remedy in direction of the after material, and converse toward your medical professional just before putting on any fashion of shoe that is therefore substantially option against what on your own’re employed in the direction of, or toward deal with any design and style of soreness or predicament.

 2. Sergio says:

  Hi,One think I would like to point out according to the specs on RadioJet the maimuxm bandwidth you can see in the SDR software is 48khz , while most other SDR radios sample a few hundred khz of the RF spectrum.The radio jet reminds me of a Ten Tec-RX-320 modified with hmode mixers and a build in usb soundcard, and a nice software interface. But they do state that their radio is an IF receiver not a full sdr, once you get used to seeing a few hundred khz of the spectrum on screen 48khz seems bad.Even the home built softrock ensemble receiver can receive 96khz of the spectrum at once, I think while that this is a good idea I would rather spend a little more and get a real SDR radio where the RF is sampled at the antenna.Kelvin

 3. Odila says:

  Howard any updates ?, know you have been rheatr flatout.Would you be willing to share you prebuilt linux image ?and the app maybe via testflight for testing. testflightapp.com (brilliant service).I’m sure there are more than a few of us willing to give it a go.

 4. buy levitra says:

  Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 5. Arthur says:

  bonjour,je souhaite ustliier mon fun dongle pro sur ma tablette sous android 4quel logicilel simple puis je ustliier ?merci pour votre aide

 6. I precisely had to say thanks once again. I am not sure the things that I would’ve followed in the absence of the actual hints shared by you regarding my subject matter. Previously it was an absolute traumatic scenario in my position, however , looking at a new professional tactic you resolved it made me to weep over happiness. I will be happy for the help and in addition trust you realize what a great job you happen to be undertaking educating the others using your web site. Most likely you haven’t come across all of us.

 7. Fantastic website. Lots of helpful info here. I am sending
  it to some pals ans additionally sharing in delicious.

  And certainly, thanks in your effort!

 8. shoes says:

  Thɑnk you forr the auspicious writeup. ӏt іn fact wwas a amusement account it.
  Loook advanced tο far added agreeable from yoս! Bʏ the
  way, how coսld wе communicate?

 9. electronics says:

  Wondwrful post! We are linking to this particularlƴ ɡreat content on our website.

  Кeep uup the gߋod writing.

 10. If you wrote an article about life we’d all reach enlightenment.

 11. Gafa de sol para señora en pasta negra y lente gris tono c.

  Libre asimismo en color haban y color caramelo.

 12. Valuable info. Fortunate me I discovered your web site unintentionally, and
  I am stunned why this coincidence didn’t happened in advance!
  I bookmarked it.

 13. Pero tratándose de dar trucos Clash Of Clans para iPhone y iPad, hay
  qque decdir que es el edificio principal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *