Na krásné vyhlídce

Ödön von Horváth

Dvacátá léta dvacátého století přinášejí nové pořádky. V horském hotelu Na krásné vyhlídce plyne život ve stereotypních kolejích a nepřináší vůbec žádné vyhlídky. Jeho jediný host, stárnoucí aristokratka, platí za vše a všem – číšníkovi, šoférovi i řediteli. Panoptikum ztracených existencí přicházejí doplnit zkrachovalý karbaník, její bratr, aby si půjčil na dluhy z karet, a obchodník se sektem vymáhající nezaplacenou pohledávku. Za bouřlivé noci zamíchá kartami až příchod Kristiny, které “pomohl pánbůh”, což nenechá nikoho z obyvatel hotelu v klidu. Kristinino tajemství roztočí spirálu cynismu, chtíče a přetvářky. Stejně jako přejde bouře, i tento kolotoč nakonec vyústí ve chvíle čisté upřímnosti, které ukážou, že ve skutečnosti jsou lidé možná úplně jiní, ale projevuje se to jen vzácně. Hořkou komedii o třech dějstvích Na krásné vyhlídce napsal Ödon von Horváth v roce 1926, premiéry se dočkala až roku 1969, kdy ani po letech neztratila na své naléhavosti. Pravidelně se objevuje na německých, rakouských a švýcarských jevištích, v Česku byla inscenována zatím pouze jednou v roce 2008 v Divadle na Vinohradech.

Osoby a obsazení: Max – Jakub Švehla

Karel – Michal Šindelář

Müller – Ondřej Leinert

Strasser – Petr Lamač

Emanuel svobodný pán von Stetten – Michal Semian

Ada svobodná paní von Stetten – Judita Feuersteinová

Kristina – Kateřina Feszaniczová nebo Hana Otáhalová

Překlad předlohy: Josef Balvín

Dramaturgie a úprava: Kristina Šindelářová

Scénografie: Anna Pospíšilová

Režie: Jan Hrudka


V inscenaci jsou použity nahrávky skladeb: Ich bin die fesche Lola (hudba Friedrich Holländer, slova Friedrich Hol länder a Robert Liebmann, zpívá Marlene Dietrich), Wo ist der Mann? (hudba Peter Kreuder, slova Max Colpet, zpívá Marlene Dietrich), An der schönen blauen Donau, Opus 314 (Johann Strauss mladší).

Děje se přibližně dvanáct hodin.

Délka představení cca 2 hodiny včetně přestávky mezi druhým a třetím dějstvím.

Premiéra 31.10. 2021 v Divadle D21.

Aktuální počet repríz: 5.

Technické parametry:

Minimální rozměry hrací plochy 5×5 metrů, výška 3 metry, základní nasvícení, možnost použít zvukotechniku s připojením laptopu na malý jack kabel, možnost připojit stolní lampu do řízeného okruhu, zázemí pro účinkující. Vstup do sálu 150 minut před začátkem představení. 

Comments are closed.